Strona główna

przekaż 1% podatku

Dzieci Fundacji

Aktualności

O Fundacji

Uśmiechnięta Niedziela

Media o nas

Pomagają nam

Jak wspierać Fundację

Galeria

Kontakt

Do pobrania


Dzieci Fundacji

Zuzanna Matuła

Zuzanna jest dzieckiem z ciąży bliźniaczej, od razu po urodzeniu została zaintubowana. W trzeciej dobie życia przyjęta została do kliniki neonatologii ze względu na niewydolność oddechową. Jej stan był bardzo ciężki. Po zastosowaniu odpowiedniego leczenia ustabilizowano stan dziewczynki. Podczas pobytu w szpitalu obserwowano u Zuzi masywne drżenie kończyn i drgawki. Zastosowano gardenal. W wieku 3 miesięcy dziecko znowu trafiło do szpitala w wyniku wystąpienia w czasie snu bezdechów. Podczas tego pobytu znowu zaobserwowano drżenie kończyn oraz wzmożone napięcie mięśniowe. Z uwagi na zaburzenia OUN Zuzie skierowano do dalszej diagnostyki na oddziale neurologii dziecięcej. Kiedy dziewczynka skończyła rok została przyjęta na oddział rehabilitacji celem usprawniania ruchowego. Dziecko nawiązywało kontakt wzrokowy, czasami się uśmiechało, było słabo zainteresowane otoczeniem. Napięcie mięśniowe występowało w osi głowa-tłów, w kończynach występowało wzmożone napięcie , ręce z ułożeniem zgięciowym palców i przywiedzionym kciukiem. Zuza jest dzieckiem leżącym, rzadko przewracającym się na bok. Terapia ukierunkowana była na poprawę napięcia osiowego, rozluźnienia przykurczy mięśniowych kończyn, wspomagania do przetaczania na boki i brzuch. Po pobycie w szpitalu dziewczynka znacznie poprawiła kontakt społeczny, chętnie nawiązywała kontakt wzrokowy. W pozycji czworaczej zaczynała unosić obręcz biodrową.

Aby efekty rehabilitacji były coraz lepsze i dziewczynka robiła coraz większe postępy wymagane są stałe ćwiczenia z rehabilitantem. Zuzia wymaga dostarczania dużej ilości bodźców werbalnych, zachęcania do intencjonalnego naśladowania.

Dlatego Zarząd Fundacji, aby umożliwić Zuzi ciągłość i systematyczność ćwiczeń postanowił sfinansować jej cykl zajęć fizjoterapeutycznych.

Zbierana kwota to 2400 zł

Chcę pomóc!